Հայ եւ չեխ խորհրդարանականները քննարկել են երկկողմ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը մարտի 12-ին հանդիպել են ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակում Հայաստան այցելած Չեխիայի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Պատրիկ Կունչարի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Անդրանիկ Քոչարյանը կարեւորել է հյուրերի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակում ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունենալիք աշխատաժողովին՝ տեղեկացնելով, որ քննարկվելու են ՀՀ զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությանն առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահը լիահույս է, որ քննարկումները լինելու են արդյունավետ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանում անցկացված արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավար ընտրությունները, որի արդյունքում ձեւավորվել է ժողովրդի վստահությունը վայելող խորհրդարան: Անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, արժեւորվել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների փոխգործակցության ամրապնդման գործում:
Հյուրերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել օժանդակելու երկկողմ շահավետ ծրագրերի իրագործմանը:
Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, վերահաստատել է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ Ադրբեջանն առանց նախապես հայտարարելու զորավարժություններ է անցկացնում, եւ նման գործողությունները չեն նպաստում խաղաղությանը: «Մենք մեր միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք պատշաճ գնահատական»,- ասել է Ռուբեն Ռուբինյանը:

Армянские и чешские парламентарии обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
12 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян  встретились с посетившей Армению в рамках Недели НАТО делегацией во главе с заместителем председателя Комиссии по вопросам внешних отношений, обороны и безопасности Сената Чешской Республики Патриком Кунчаром.
А.Кочарян приветствовал участие гостей в намечаемом в НС семинаре в рамках недели НАТО, сообщив, что будут обсуждаться вопросы демократического контроля Вооруженных сил РА. Председатель комиссии выразил надежду на эффективность дебатов.
Собеседники подчеркнули важность состоявшихся в Армении справедливых, прозрачных и демократических внеочередных парламентских выборов, в итоге которых сформировался пользующийся доверием народа парламент. Затронуты вопросы развития межпарламентских связей, отмечена роль парламентской дипломатии в укреплении взаимодействия двух стран.
Гости выразили готовность содействовать реализации взаимовыгодных программ.
Р.Рубинян, коснувшись урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, подтвердил позицию армянской стороны по разрешению конфликта исключительно мирным путем. Он заметил, что Азербайджан проводит военные учения без предварительного уведомления и подобные действия не способствуют миру. “Мы ожидаем от наших международных партнеров должной оценки”, - подчеркнул Р.Рубинян.